eBay, eBay vēsture un darbības pamatprincips

Tas nav noslēpums, ka iepirkšanās internetā mūsdienās ir kļuvusi ļoti populāra, jo interneta veikalos preces var atrast par daudz lētākām cenām, nekā tās atrodamas lielveikalos vai citos mazākos veikalos. Aizvien lielāku popularitāti pēdējā laikā iegūst viens no pasaules lielākajiem interneta veikaliem “eBay”.

Kas tad ir eBay?

eBay (izruna: “ībei”) ir daudznacionāls interneta izsoļu portāls, maksājumu portāls, kā arī viens no lielākajiem pasaules interneta veikaliem. Kopš 2002. gada portālam “eBay” pieder ASV dibinātais starptautiskais e-komercijas uzņēmums “PayPal” (izruna: “peijpal”). PayPal sniedz iespēju veikt maksājumus un naudas pārskaitījumus interneta vidē. PayPal uzņēmuma birojs atrodas Sanhosē, Kalifornijas štatā, ASV (angļu: The United States of America (USA)). Arī eBay galvenais birojs atrodas Kalifornijas štatā ASV, pilsētā Sanhosē.

Kāda ir eBay vēsture?

Pateicoties irāņu izcelsmes programmētājam Pjēram Omidjāram (”Pierre Omidyar”), kurš dzimis Francijā, Parīzē 1967. gada 21. jūnijā, tika izveidots viens no tagadējiem lielākajiem interneta veikaliem un izsoļu portāliem eBay. Pjērs ir tagadējais miljardieris.

Sākotnējais eBay nosaukums bija AuctionWeb, kurš tika izveidots 1995. gada 3. septembrī Kalifornijas štatā, Sanhosē. Nosaukumu “eBay” interneta veikals ieguva divus gadus vēlāk – 1997. gada septembrī. Sākumā programmētājs Pjērs gribēja vietni nosaukt par Echo Bay Technology Group, tomēr tas viņam neizdevās, jo vietne EchoBay.com jau piederēja kādam citam uzņēmumam – uzņēmumam “Echo By Mines”, tāpēc vietne EchoBay.com tika saīsināta uz eBay.com.

Mūsdienās pastāv versija (arī pats eBay ir apstiprinājis šādu versiju), ka eBay tika izveidots par godu Omidjēra līgavai – lai viņai būtu iespēja apmainīt savus konfekšu turētājus ar citiem kolekcionāru konfekšu turētājiem.

Viena no pirmajām precēm, ko pārdeva eBay izsolē, bija bojāts lāzera rādāmkociņš par ~ 14$ (14 ASV dolāri). Kad P. Omidjārs sazinājās ar šo cilvēku un pavaicāja, vai viņš saprot, ka ir nopircis bojātu lāzera rādāmkociņu, tad Pjērs dzirdēja interesantu atbildi: “Es esmu bojātu lāzeru rādāmkociņu kolekcionārs!”

eBay rašanās vēsture ir visai interesanta, bet noteikti ne tik slikta, kā ātrais kredīts ar sliktu kredītvēsturi.

Kāds ir eBay darbības pamatprincips?

eBay darbības galvenais pamatprincips ir piedāvāt tirgotājiem interneta vietni savu preču tirgošanai (pārdošanai). eBay var uzskatīt par starpnieku pārdošanas un pirkšanas brīdī. Preces apmaksa un piegāde notiek, neiesaistot pašu interneta veikalu un izsoļu portālu eBay.

Pircējiem eBay izmantošana ir bez jebkādas maksas, toties pārdevējiem, lai ievietotu savu preci eBay, ir jāmaksā komisijas maksa par preces pārdošanu (FVF – Final Value Fee), kas ir 9% no pārdošanas cenas (bet ne vairāk kā 50 ASV dolāri) un fiksēta komisijas maksa par ievietošanu eBay (Insertation Fee).

Lai izliktu preci izsolē, pārdevējiem (tirgotājiem) ir iespēja izvēlēties kādu no 3 pārdošanas modeļiem: 1. Sludinājums (tirgotājs izveido beztermiņa sludinājumu. Pārdošana un pirkšana notiek, abām pusēm vienojoties savā starpā); 2. Izsole (tirgotājs norāda preces sākuma cenu, kā arī pārdošanas ilgumu un sākuma laika, savukārt pēc tam pircēji var likt savu likmi par preci jebkurā laikā, taču jāatceras, ka izsole darbojas visu diennakti, un tā var tikt pārsolīta jebkurā brīdī. Izsoles dalībnieks, kurš solījis visaugstāko likmi, iegūst tiesības iegādāties solīto preci); 3. Fiksētas cenas pārdošanas modelis (tirgotājs sākumā nosaka cenu, par kādu viņš pārdos preci. Ja pircēju apmierina šī cena, viņš to var nopirkt to tūlīt, spiežot uz pogas “pērc uzreiz” (angļu: buy it now).

Ja vēlies iepirkties eBay, droši to vari darīt, jo iepirkšanās šajā portālā ir ērta un vienkārša – nepastāv ģeogrāfisko robežu, ir liels preču piedāvājums, nav laika ierobežojumi, jo preces var iegādāties jebkurā diennakts laikā utt.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *